Rolnicze newsy

Czytaj do woli!

Spodobał Ci się artykuł? Jeśli tak — to zachęcam do udostępnienia oraz sprawdzenia kolejnych artykułów.

WARSZAWA pogoda

ASF - problem dzisiejszych czasów
Zdjęcie dla artykuły pt. ASF - problem dzisiejszych czasów

1/?

ASF (Afrykański Pomór Świń) jest to zakaźna, szybko szerząca się choroba wirusowa, która atakuje domowe świnie oraz dziki. Choroba ta wywoływana jest przez wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Gdy dochodzi do zakażenia odnotowuje się duży spadek produkcji, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci zwierzęcia. Zarażone świnie wykazują objawy chorobowe typu: gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, lecz nie w każdym wypadku one występują – świnia może po prostu umrzeć. Dlatego, jeżeli będziemy mieć podejrzenia, że u nas w stadzie może szerzyć się ASF, należy natychmiast zgłosić podejrzenie o ASF do powiatowego lekarza weterynarii. Jeżeli weterynaria stwierdzi występowanie ASF, to niezwłocznie przystępuje do eliminacji tego ogniska, jak i znalezienia źródła choroby oraz czy nie zostało ono przeniesione do innych sąsiednich gospodarstw.

Co ważne rasa ludzka, inne zwierzęta niż świnie i dziki nie są w stanie zarazić się tym wirusem, więc możemy żyć spokojnie - nie niesie to dla nas żadnego zagrożenia zdrowotnego i nie prowadzi do śmierci.


Źródło: GIW
Zobacz również

reklama #4